Program Szkolny Klub Sportowy jest to program Ministerstwa Sportu i Turystyki koordynowany przez Instytut Sportu - PaÅ„stwowy Instytut Badawczy. SKS jest dziaÅ‚aniem systemowym skierowanym do uczniów szkóÅ‚ podstawowych i ponadpodstawowych.

​

Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywnoÅ›ci fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opiekÄ… nauczyciela prowadzÄ…cego zajÄ™cia wychowania fizycznego w danej szkole. Systematyczne pozalekcyjne zajÄ™cia sportowe w ramach programu SKS sÄ… prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach.

​

Istotnym zaÅ‚ożeniem jest różnorodność zajęć, dajÄ…cych możliwość uprawiania wielu sportów, uwzglÄ™dniajÄ…c m.in. regionalne i lokalne tradycje oraz możliwość uprawiania odpowiednich sportów w zależnoÅ›ci od pór roku.

Zajęcia prowadzone w ramach programu SKS odbywają się w wymiarze 2 razy w tygodniu, w 60-minutowych jednostkach treningowych, w grupach minimum 15 osobowych.

Cztery minuty życia.

Dużo? Czy mało?

Tylko, czy aż cztery minuty? Czas jest nieubÅ‚agany. Niezmienny. Konkretny w pomiarze. Cztery minuty – to zawsze bÄ™dzie 240 sekund pracy zegara. Nie mniej. Nie wiÄ™cej. To dużo, czy maÅ‚o?

Jak wiele, a może jak niewiele może wydarzyć się w tym konkretnym czasie?

Podobno skok narciarski trwa – zależnie od wielkoÅ›ci skoczni – od 4 do 7 sekund. PozwalaÅ‚oby to zmieÅ›cić w czasie czterech minut film z najbardziej ekscytujÄ…cymi chwilami z narciarskich skoków prezentujÄ…cy od 34 nawet do 60 lotów narciarzy!
W czasie Mundialu 2018 podczas meczu Portugalia – Maroko, Cristiano Ronaldo zdobyÅ‚ gol dla swojej drużyny przed upÅ‚ywem czwartej minuty. Mecz wygraÅ‚a Portugalia z wynikiem 1:0. Podczas eliminacji do Euro 2016, w meczu z GruzjÄ… Robert Lewandowski w cztery minuty zdobyÅ‚ trzy gole. RozpoczÄ…Å‚ zdobywanie bramek w 89. minucie, w cztery minuty zmieniajÄ…c wynik z 1:0 na 4:0 dla Polski. W cztery minuty nie da siÄ™ jednak przebiec maratonu. To za maÅ‚o żeby zregenerować siÅ‚y po wyczerpujÄ…cym treningu oraz zdecydowanie za maÅ‚o aby przejechać Rajd Dakar. I niezbyt wiele aby nacieszyć siÄ™ widokiem oglÄ…danego meczu siatkarskiego.

Wszystko zależy od punktu z jakiego bÄ™dziemy patrzeć na nasze cztery minuty – jako widz meczu, jako rozgrywajÄ…cy, skoczek, a może jako matka wyczekujÄ…ca wieczornego powrotu dziecka z treningu?

A co jeÅ›li Ci powiem, że w czterech minutach może siÄ™ zawrzeć czyjeÅ› życie? Być albo nie być? Co jeÅ›li powiem, że zaledwie dwieÅ›cie czterdzieÅ›ci sekund może zaważyć na tym, czy komuÅ› dane bÄ™dzie jeszcze kiedyÅ› rozegrać mecz? A może zagrać na pianinie? Wsiąść na rower? Pójść na spacer z rodzinÄ…? Zaledwie (a może wÅ‚aÅ›nie aż!) cztery minuty sÄ… kluczowe w podjÄ™ciu udzielania pierwszej pomocy i rozpoczÄ™cia Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej (RKO) u osoby z zatrzymaniem krążenia. Dlaczego?

Europejska Rada Resuscytacji wskazuje, że Å›rednim czasem oczekiwania na przyjazd pogotowia ratunkowego w wiÄ™kszoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stw jest 5 – 8 minut od momentu wezwania. Oraz 8 - 11 minut od chwili wezwania do czasu rozpoczÄ™cia pierwszej defibrylacji. To zdecydowanie Å›rednia, którÄ… w praktyce weryfikuje wiele aspektów – choćby takich jak liczba aktualnych wezwaÅ„, uliczne korki, odlegÅ‚ość zdarzenia od stacji pogotowia, czy ilość i wyposażenie karetek jakimi pogotowie dysponuje. Zbieg tych zmiennych może zarówno skracać czas przybycia sÅ‚użb ratunkowych na miejsce zdarzenia, jak też znaczÄ…co go wydÅ‚użać. Z tego wzglÄ™du znaczÄ…cÄ… rolÄ™ dla przeżycia osoby z nagÅ‚ym zatrzymaniem krążenia (NZK) odgrywajÄ… Å›wiadkowie zdarzenia. To czy,  jakie i w jakim czasie podejmÄ… dziaÅ‚ania.

U poszkodowanego z NZK zapasy tlenu w krwi tÄ™tniczej wystarczajÄ… zaledwie na 2 – 4 minut. Już po 3 – 4 minutach w przypadku niepodjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ resuscytacyjnych dochodzi do niedotlenienia i nieodwracalnego uszkodzenia w mózgu. Dodatkowo na zauważenie zasÅ‚uguje fakt, że wykonana w ciÄ…gu 3 – 5 minut od utraty przytomnoÅ›ci defibrylacja może zapewnić poszkodowanemu przeżywalność na poziomie 50 – 70%. Natomiast każda minuta opóźnienia w podjÄ™ciu defibrylacji zmniejsza szanse przeżycia do wypisu ze szpitala aż o 10 – 12%! Oznacza to, że cztery minuty bez udzielenia adekwatnej pomocy poszkodowanemu, zmniejszajÄ… jego szanse na przeżycie aż o poÅ‚owÄ™! A 8 – 10 minut bezczynnego oczekiwania na pogotowie niemal caÅ‚kowicie odbierajÄ… mu tÄ… szansÄ™. PodjÄ™cie Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej przez Å›wiadków zdarzenia minimalizuje spadek szans na przeżycie do 3-4% na każdÄ… minutÄ™, co pokazuje jak fundamentalnÄ… rolÄ™ odgrywa jak najszybsze podjÄ™cie siÄ™ udzielania pierwszej pomocy osobie z zatrzymaniem krążenia. To tak, jak z dbaniem o uzupeÅ‚nianie braków w samochodzie. JeÅ›li brakuje paliwa – musisz natychmiast je uzupeÅ‚nić, bo inaczej dalej nie pojedziesz. Brak pÅ‚ynu hamulcowego także sprawi, że ukÅ‚ad hamulcowy nie bÄ™dzie dziaÅ‚aÅ‚ poprawnie. Tak jak samochód paliwa, pÅ‚ynu hamulcowego czy chÅ‚odniczego, tak mózg i caÅ‚y organizm czÅ‚owieka potrzebuje do pracy tlenu, który rozprowadzany jest wraz z krwiÄ…. NiezwÅ‚oczne rozpoczÄ™cie prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej pomaga dostarczać tlen do tkanek. Natomiast użycie automatycznego defibrylatora zwiÄ™ksza możliwość wczeÅ›niejszego pobudzenia serca do podjÄ™cia samodzielnej pracy. Zatem im wczeÅ›niej rozpoczniemy udzielanie pierwszej pomocy, tym krótszy bÄ™dzie czas, kiedy mózg poszkodowanego pozostaje bez tlenu. A tym samym minimalizujemy skalÄ™ uszkodzenia jego tkanek w wyniku niedotlenienia.

Cztery krótkie minuty. Czasem wydaje nam siÄ™, że to tak maÅ‚o… Lecz czasem to wystarczajÄ…co dużo – aby zacząć ratować czyjeÅ› życie.